Glavni tužilac Brammertz razgovarao sa predstavnicima udruženja žrtava i članovima VSTV-a o transferu predmeta ratnih zločina

Tužilaštvo
The Hague
Prosecutor Brammertz meets with Victims and the HJPC to Discuss Transfer of Cases
Prosecutor Brammertz meets with Victims and the HJPC to Discuss Transfer of Cases

Tokom nekoliko proteklih sedmica, glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (Mehanizam) Serge Brammertz, obavio je službene posjete Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori, a sada I Bosni i Hercegovini (BiH), tokom kojih je održao sastanake sa najvišim državnim predstavnicima o regionalnoj saradnji u vezi sa procesuiranjem ratnih zločina.

Tužilac Brammertz je kao prioritetno istakao pitanje oko 500 osoba osumnjičenih ili optuženih za ratne zločine počinjene u BiH, a koji sada borave u drugim zemljama u regiji, pretežno u Hrvatskoj i Srbiji. Kako ove osobe ne mogu biti izručene nazad u BiH radi suđenja, pravda se može postići jedino ako se predmeti prenesu u zemlje trenutnog prebivališta na daljnje istrage i gonjenja.

Kao važan završni korak u ovim naporima, 23. septembra u Sarajevu, tužilac Brammertz se sastao sa članovima Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) i predstavnicima udruženja žrtava iz sve tri etničke zajednice kako bi ih obavijestio o ovoj inicijativi.

Na poziv gospodina Halila Lagumdžije, predsjednika VSTV-a, tužilac Brammertz je informisao članove VSTV-a o najnovijem razvoju događaja. Obavijestio ih je da su vlasti u Hrvatskoj i Srbiji pristale da takvi predmeti budu prioritetno preneseni, te da bi prenos predmeta u fazi istrage bio prihvatljiv. Dalje su se obavezali da će prihvatiti prenesene predmete i osigurati da budu adekvatno procesuirani. Tužilac Brammertz je dodatno naglasio značajnu potrebu za osiguravanjem neophodnih resursa za tužioce i sudije u Hrvatskoj i Srbiji, kako bi mogli obraditi veliki broj predmeta koji će biti preneseni.

Svi članovi VSTV-a pozdravili su napore tužioca Brammertza i vijesti o preuzimanju obaveza od strane hrvatskih i srbijanskih vlasti. Dogovoreno je da predmeti koji se odnose na osumnjičene i optužene nedostupne vlasima BiH trebaju biti preneseni što je moguće brže, te da je ovaj proces transfera u skladu sa Nacionalnom strategijom za ratne zločine. Tužilaštvo BiH, kao i druge tužilačke službe u zemlji, brzo će identificirati istrage koje treba prenijeti i započeti proces prebacivanja. Sud BiH će također podržati ovaj proces u vezi s potvrđenim optužnicama koje su u njegovoj nadležnosti. Ministarstvo pravde, kao odgovorni dio izvršne vlasti za međunarodnu pravosudnu saradnju, također će odigrati svoju ulogu u podršci procesu transfera. VSTV će s tim u vezi usvojiti odgovarajuće zaključke na svom narednom zakazanom sastanku.

Predstavnici udruženja žrtava iz sve tri etničke zajednice također su bili pozvani na brifing kako bi iznijeli svoje stavove. Tužilac Brammertz i predsjednik VSTV-a Lagumdžija obavijestili su ih o najnovijem razvoju situacije, informisali ih o postignutim sporazumima u Hrvatskoj i Srbiji, te ih izvijestili o razgovorima unutar VSTV-a. Tužilac Brammertz naglasio je da prenos predmeta može izazvati opravdane zabrinutosti, ali da je ovo jedini način da se postigne odgovornost za zločine počinjene protiv žrtava i preživjelih.

Predstavnici žrtava prepoznali su neophodnost transfera pomenutih predmeta i izrazili podršku inicijativi. Iznesene su zabrinutosti u vezi sa dostizanjem pravde u Hrvatskoj i Srbiji. Tužilac Brammertz je naglasio da će Tužilaštvo Mehanizma olakšati proces i pružiti pomoć tužiocima koji budu preuzimali prenesene predmete. U tom smislu, naglašeno je i da će za uspješne sudske procese od ključne važnosti biti uloga svjedoka iz BiH, te da će vlasti u regiji raditi na omogućavanju njihovog sudjelovanja u procesima. Predstavnici udruženja žrtava postavili su pitanja u vezi sa osumnjičenima i optuženima koji se nalaze izvan regije, te je potvrđeno da je rješavanje ovih predmeta također prioritet za vlasti BiH.

Također je navedeno da u BiH još uvijek ima mnogo osumnjičenih za ratne zločine koji bi trebali biti istraženi i procesuirani. Gospodin Milanko Kajganić, glavni tužilac Tužilaštva BiH, složio se i objasnio da će se sada njegova kancelarija moći u potpunosti posvetiti ovom zadatku.

Također je razgovarano o potrebi da se osigura da osumnjičeni i optuženi ne budu u mogućnosti napustiti BiH kako bi izbjegli suđenje ili kažnjavanje.

Konačno, tužilac Brammertz je priznao da postoje opravdane kritike međunarodnih i nacionalnih napora u dostizanju odgovornosti za ratne zločine počinjene tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji. Mnoge žrtve još uvijek čekaju pravdu, a gotovo 30 godina je prošlo od završetka sukoba. Istovremeno, činjenica je da je, gledano iz globalne perspektive, u pogledu utvrđivanja odgovornosti za ratne zločine počinjene u regiji, postignuto više nego u vezi sa bilo kojim drugim savremenim oružanim sukobom. Ključno je da se proces dostizanja pravde nastavi, a prenos predmeta iz BiH u druge zemlje regije bit će integralni dio toga. Tužioci, sudije, žrtve, civilno društvo i drugi moraju nastaviti zajednički raditi na tome da se počinitelji privedu pravdi i da se promoviše vladavina prava.