Glavni tužilac Serge Brammertz na godišnjoj konferenciji tužilaca Zapadnog Balkana pozvao na obnavljanje regionalne saradnje u procesuiranju ratnih zločina

Tužilaštvo
The Hague
Tužilac Serge Brammertz govori na konferenciji

Glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (Mehanizam) Serge Brammertz prisustvovao je godišnjoj konferenciji tužilaca za ratne zločine iz regiona Zapadnog Balkana, koja je ove godine održana 17. i 18. septembra u Podgorici, u Crnoj Gori.

Tužilac Brammertz je na početku izrazio zahvalnost Evropskoj uniji na finansiranju konferencije, koju je organizovao UNDP, kao i na podršci zajedničkom projektu Evropske unije i Tužilaštva Mehanizma koji za cilj ima dostizanje pravde u predmetima ratnih zločina u regionu. Evropska unija je uvijek igrala značajnu ulogu u borbi protiv nekažnjivosti i promociji pomirenja.

Tužilac Brammertz je napomenuo da je ove godine 20. godišnjica prvog sastanka tužilaca za ratne zločine iz regiona, održanog u Paliću, u Srbiji. Podsjetio je da je već tada bilo jasno da će dostizanje pravde na suđenjima za ratne zločine zavisiti od efikasne regionalne saradnje. Izazov je uvijek bio očigledan: mnogi počinioci sada žive u različitim državama od onih u kojima su počinili zločine i ne mogu biti izručeni da bi im se sudilo. Zadatak tužilaca je, stoga, da sarađuju, razmjenjuju dokaze i transferišu predmete kako bi ti počinioci bili privedeni pravdi.

Tužilac Brammertz je konstatovao da mnoga ranija nadanja, nažalost, nisu ostvarena. Nakon nekih početnih koraka naprijed, situacija se potom značajno pogoršala, što je dovelo do naglog pada saradnje. Odluke vlada i politička uplitanja imali su značajan negativan uticaj, postavljajući prepreke efikasnoj saradnji, izlažući tužioce pritiscima i smanjujući spremnost na pronalaženje rješenja. Posljedično, saradnja između nekih država je praktično nepostojeća, suđenja u odsustvu se nastavljaju, a mnogi počinioci i dalje uživaju nekažnjivost.

Ipak, u posljednjih nekoliko godina bilo je pozitivnih pomaka, naročito između Bosne i Hercegovine i Srbije, te u posljednje vrijeme i Crne Gore. Tužioci su razmijenili dokaze i prenijeli slučajeve, uključujući i one protiv visokih i srednje rangiranih zvaničnika. Neke političke strukture preduzele su korake za promociju saradnje i smanjenje tenzija, poput odluke Srbije da prilikom ulaska u Srbiju obustavi hapšenja građana Bosne i Hercegovine po optužnicama za ratne zločine.

Tužilac Brammertz je podstakao sve tužioce, učesnike konferencije, da ulože nove napore kako bi značajno unaprijedili svoju saradnju. U tom pogledu, naglasio je potrebu da se riješi pitanje oko 400 nedostupnih osumnjičenih za ratne zločine koje su identifikovali tužioci u Bosni i Hercegovini, a skoro svi trenutno borave u Hrvatskoj ili Srbiji. Bosanski tužioci su odlučni da prenesu ove istrage svojim kolegama. Tokom zvaničnih posjeta proteklih nedjelja, tužilac Brammertz je pokrenuo ovo pitanje sa visokim zvaničnicima Hrvatske i Srbije, koji su se obavezali da prihvate transferisane slučajeve radi daljeg procesuiranja. Tužilac Brammertz je izrazio povjerenje da će Državno tužilaštvo Hrvatske i Tužilaštvo za ratne zločine Srbije pravilno prioritizirati ove slučajeve, završiti neophodne istrage i podići optužnice gdje je to opravdano.

Tužilac Brammertz je naglasio vrijednost ovih godišnjih konferencija, koje omogućavaju tužiocima za ratne zločine iz regiona da izvijeste o svom radu, podijele iskustva, rasprave o rješenjima za prepoznate izazove i rade na prepoznavanju odgovornosti za ratne zločine počinjene tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji. Učesnici su konstruktivno razgovarali o važnim temama, uključujući kako unaprijediti tužilačku saradnju u prenošenju dokaznog materijala i raspravljali o rješenjima zajedničkih izazova u slučajevima seksualnog nasilja povezanog sa sukobima.

Zaključujući svoje izlaganje, tužilac Brammertz je podsjetio kolege da žrtve i preživjeli imaju velika očekivanja od daljeg ostvarivanja pravde, te da se oslanjaju na okupljene tužioce da istraže i procesuiraju odgovorne.

Tužilac Brammertz je ranije ovog mjeseca posjetio Hrvatsku i Srbiju, ove sedmice je održao sastanke na visokom nivou u Crnoj Gori, a sljedeće sedmice će posjetiti Bosnu i Hercegovinu radi daljih razgovora o pravdi za ratne zločine u regionu.

Tužilac Brammertz će svoj sljedeći izvještaj Savjetu bezbjednosti UN predati kasnije ove godine.