Glavni tužilac Serge Brammertz sastao se sa zvaničnicima Crne Gore

Tužilaštvo
Haag
Kolaž fotografija napravljenih tokom posete tužioca Crnoj Gori

Glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (Mehanizam) Serge Brammertz posjetio je Republiku Crnu Goru od 16. do 19. septembra 2024. godine, u okviru priprema za svoj redovni polugodišnji izvještaj Savjetu bezbjednosti UN (UNSC).

Tužilac je održao sastanke na najvišem nivou sa predsjednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem, premijerom Milojkom Spajićem, ministrom valjskih poslova i potpredsjednikom vlade Ervinom Ibrahimovićem, ministarkom za evropske poslove Maidom Gorčević, ministrom pravde Bojanom Božovićem, vrhovnim državnim tužiocem Miloradom Markovićem, i glavnim specijalnim tužiocem, Vladimirom Novovićem. Tužilac se također sastao sa ambasadorom Evropske unije u Crnoj Gori Johanom Sattlerom, kao i sa drugim članovima diplomatskog kora.

Tokom sastanaka, tužilac Brammertz je pozdravio novu dinamiku u Crnoj Gori u vezi sa procesuiranjem ratnih zločina. On je pohvalio pristup cijele vlade ovom važnom pitanju, koji uživa široku političku podršku. Takođe je izrazio zadovoljstvo odličnom saradnjom između Tužilaštva Mehanizma i Specijalnog državnog tužilaštva Crne Gore (SDT). Tužilac Brammertz je napomenuo da postoje velika očekivanja u vezi sa rezultatima istraga i krivičnog gonjenja, i izrazio je vjerovanje da će se ta očekivanja ispuniti. U tom smislu, ljudske resurse SDT-a hitno treba povećati, baš kao što je navedeno u nacionalnoj Strategiji za istraživanje ratnih zločina.

Tužilac Brammertz je iznio informacije o pomoći koju je Tužilaštvo Mehanizma pružilo SDT-u. Nakon što je izvršilo provjeru više od deset miliona stranica materijala koje je tokom svog rada prikupilo, Tužilaštvo Mehanizma je identifikovalo i nekoliko crnogorskih državljana osumnjičenih za učešće u ratnim zločinima, uključujući teške zločine seksualnog nasilja. Relevantni dokazi su analizirani i predati SDT-u. Tužilaštvo Mehanizma i SDT su potom osnovali zajedničku radnu grupu kako bi nastavili rad na istragama. Već je podignuta jedna optužnica, a očekuje se da će ih biti još. Dogovoreno je da Tužilaštvo Mehanizma i SDT nastave blisku operativnu saradnju na svim budućim slučajevima ratnih zločina. Tužilaštvo Mehanizma je takođe spremno da pruži stručnu obuku i podijeli svoje iskustvo.

Na svim sastancima, crnogorski sagovornici su prepoznali snažno partnerstvo između Crne Gore i Tužilaštva Mehanizma. Potvrdili su posvećenost Crne Gore ostvarenju pravde za ratne zločine počinjene tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji. U tom smislu, pozdravili su pomoć koju je Tužilaštvo Mehanizma pružila SDT-u i drugim crnogorskim vlastima, i izrazili želju da se ova saradnja dodatno ojača. Crna Gora prepoznaje vrijednost podrške Tužilaštva Mehanizma u ostvarivanju dodatne pravde za žrtve ratnih zločina i napretku u pregovorima za pristupanje Evropskoj uniji.

Tužilac Brammertz je informisan o pozitivnom Izvještaju o procjeni ispunjenosti privremenih mjerila u poglavljima vladavine prava Crne Gore, kao i o nedavno usvojenoj nacionalnoj Strategiji za istraživanje ratnih zločina. Iako su već postignuti važni koraci, naglašeno je da ima još posla koji treba obaviti, pri čemu je vladavina prava posebno područje intenzivne pažnje. U tom smislu, Strategija za istraživanje ratnih zločina navodi potrebne korake za osiguranje napretka u istragama i procesuiranju ratnih zločina, od kojih su najvažniji jačanje resursa i kapaciteta u Specijalnom državnom tužilaštvu i Specijalnom sudu Crne Gore. Pomoć Tužilaštva Mehanizma u implementaciji Strategije za istraživanje ratnih zločina biće od ključne važnosti.

Tužilac Brammertz je takođe obaviješten da je usvojena preporuka Tužilaštva Mehanizma o izmjeni Zakona o krivičnom postupku, kako bi se omogućilo prihvatanje dokaza Tužilaštva Mehanizma pred pravosuđem Crne Gore. Razgovaralo se i o dodatnim reformama i dogovoreno je da će Tužilaštvo Mehanizma u tom pogledu podnijeti odgovarajući prijedlog.

Teme razgovora bile su i regionalna saradnja i pomirenje. Tužilac Brammertz je prepoznao pozitivan pristup Crne Gore saradnji sa drugim državama regiona u vezi sa procesuiranjem ratnih zločina, posebno sa Bosnom i Hercegovinom. Takođe su identificirane mogućnosti za daljnje poboljšanje saradnje sa Hrvatskom, što će Tužilaštvo Mehanizma dodatno podržati. Crnogorski sagovornici su naglasili svoju snažnu posvećenost pozitivnim dobrosusjedskim odnosima i izgradnji povjerenja između svih zajednica. U tom smislu, dogovoreno je da je pravda za ratne zločine ključna za promovisanje pomirenja i društveni napredak, dok se istovremeno zagovara suprotstavlje negiranju i glorifikaciji zločina koji vraćaju društva regiona u prošlost.

Tužilac Brammertz je ranije ovog mjeseca posjetio Hrvatsku i Srbiju, a sljedeće nedelje će posjetiti Bosnu i Hercegovinu radi dodatnih razgovora o pravdi za ratne zločine u regionu.

Tužilac Brammertz će svoj sljedeći izvještaj predstaviti UNSC-u kasnije ove godine.