Predsjednica Gatti Santana otvorila šesti ciklus Regionalnog programa univerzitetskih video predavanja Mehanizma
Sutkinja Graciela Gatti Santana, predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (Mehanizam), otvorila je danas šesti ciklus Regionalnog programa univerzitetskih video predavanja Mehanizma. Njeno uvodno predavanje, kojem je prisustvovalo više od 100 studenata postdiplomaca sa 14 pravnih fakulteta i jednog fakulteta političkih nauka širom bivše Jugoslavije, bilo je posvećeno osnivanju i nadležnostima Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ).
U pozdravnim rečima studentima i profesorima sa fakulteta iz regiona, predsednica Gatti Santana je naglasila važnost umrežavanja studenata iz regiona bivše Jugoslavije, koji se aktivno bave pitanjem značaja nasljeđa MKSJ i o toj temi posvećeno diskutuju. Dodala je i da je podsticanje te vrsto komunikacije posebno vrijedno u kontekstu sve snažnijeg procesa poricanja genocida, historijskog revizionizma, veličanja ratnih zločinaca i drugih prepreka naporima za utvrđivanje odgovornosti za zločine kažnjive po međunarodnom pravu. Tokom predavanja, predsjednica Gatti Santana predstavila je studentima opšti uvid u historijat i politički kontekst osnivanja MKSJ, kao i u njegov mandat i jurisdikciju. Predsjednica je također istaknula važnost obrazovanja studenata i mladih profesionalaca o pravnoj praksi MKSJ, kao i važnost podsticaja da koriste njegov pionirski rad u svojim nadležnostima ili na međunarodnom nivou.
Program pod nazivom “Međunarodno pravo i činjenice utvrđene pred MKSJ“ sastoji se od serije predavanja koja će tokom nekoliko mjeseci održati različiti predavači iz samog Mehanizma, bivši zaposlenici MKSJ, kao i drugi nezavisni eksperti. Program je usredsređen na noviju historiju regiona, ulogu i doprinos MKSJ i načela međunarodnog krivičnog prava i međunarodnog humanitarnog prava.
U ovogodišnjem Programu učestvuju sledeći univerziteti iz regiona bivše Jugoslavije: Univerzitet Union u Beogradu, Univerzitet Donja Gorica, Univerzitet u Nišu, Univerzitet Haxhi Zeka u Peći, Univerzitet u Podgorici, Univerzitet u Prištini, Sveučilište u Rijeci, Univerzitet u Sarajevu (Pravni fakultet i Fakultet političkih nauka), Univerzitet Sv. Ćirilo i Metodije u Skoplju, Sveučilište u Splitu, Univerzitet u Tuzli, Sveučilište/Univerzitet u Vitezu, Sveučilište u Zagrebu i Univerzitet u Zenici.
Regionalni program univerzitetskih video predavanja deo je šireg Programa Mehanizma za informisanje zajednica pogođenih sukobima (PMI). Zajedno sa univerzitetima koji učestvuju u Programu, PMI je 2019. godine oformio regionalnu mrežu pravnih i dugih fakulteta – prvu te vrste – u okviru koje studenti prava iz različitih država mogu zajedno učiti i diskutovati o radu MKSJ i njegovom nasljeđu. Video predavanja omogućuju studentima ne samo da steknu znanje, stručnost i razumevanje međunarodnog krivičnog prava i međunarodnog humanitarnog prava, već služe i kao platforma za dijalog studenata prava iz regona bivše Jugoslavije.
Od januara 2019. godine, kada je uspostavljen, PMI nastoji da doprinese podizanju svesti i znanja među zajednicama pogođenim sukobima o ratnim događajima u bivšoj Jugoslaviji 1990-ih, na osnovu predmeta MKSJ i Mehanizma. PMI finansijski podržava Evropska unija.