Program Mehanizma za informisanje održao predavanja za učesnike projekta „Mi! Generacija istine, saradnje i saosećanja“
Predstavnici Programa Mehanizma za informisanje zajednica pogođenih sukobima (PMI) održali su danas onlajn predavanje o radu, nasleđu i outreach inicijativama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (Mehanizam) za polaznike projekta „Mi! Generacija istine, saradnje i saosećanja.” Projekat organizuje studentsko udruženje „MAAT” uz podršku UNDP Srbija, i okuplja studente prava, političkih nauka i ekonomije iz Severne Makedonije i Srbije.
Tokom današnjeg prvog predavanja, istraživač PMI Nemanja Stjepanović je govorio o značaju nasleđa MKSJ i Mehanizma za društvene procese u regionu bivše Jugoslavije, posebno one u kojima ključnu ulogu imaju mladi. Stjepanović je predstavio pregled ključnih predmeta MKSJ i Mehanizmom, i bitnih presuda, ilustrujući tako značaj dva suda i trajni uticaj njihovog rada na međunarodnu pravdu, kolektivno pamćenje i procese tranzicione pravde u regionu bivše Jugoslavije. On je takođe istakao vrednost sudske arhive, koja sadrži značajne dokumente i zapise o sukobima iz devedesetih godina, posebno naglašavajući njihovu važnost kao resursa za razumevanje sudski utvrđenih činjenica.
Tokom drugog predavanja, koordinatorka PMI Rada Pejić-Sremac naglasila je značaj outreach programa međunarodnih krivičnih sudova i tribunala, napomenuvši da je Outreach program MKSJ bio prvi te vrste. Istakla je da takvi napori imaju za cilj da podstaknu pomirenje, doprinesu rasvetljavanju složenih istorijskih događaja i podupru mehanizme tranzicione pravde u postkonfliktnim društvima. Pejić-Sremac je polaznike upoznala sa konkretnim rezultatima rada PMI i Outreach programa MKSJ, upućujući polaznike na dokumentarne filmove, onlajn izložbe i druge materijale ta dva programa, koji javnosti približavaju sudski utvrđene činjenice o sukobima iz devedesetih godina na prostoru bivše Jugoslavije. Pored toga, naglasila je posvećenost PMI radu s mladima, ističući da bi buduće debate o prošlosti trebalo da budu zasnovane na činjenicama.
Učešće u projektu „Mi! Generacija istine, saradnje i saosećanja” deo je kontinuiranih napora PMI da podrži inicijative organizacija civilnog društva posvećenih tranzicionoj pravdi u bivšoj Jugoslaviji. Osnivanje studentskog udruženja MAAT od strane prve generacije stipendista PMI predstavlja dostignuće PMI u stvaranju nove generacije mladih posvećene rešavanju pitanja iz prošlosti. Oni su, u okviru PMI projekta, nagrađeni su stipendijama koje su im omogućile stažiranje u Mehanizmu u Hagu, nakon što su svoju posvećenost dokazali u Regionalnom programu video predavanja i takmičenju u pisanju eseja u organizaciji PMI, a kasnije su svoja iskustva pretočili u aktivno angažovanje unutar regiona.
Cilj PMI je unapređenje znanja i razumevanja građana i zajednica u državama regiona bivše Jugoslavije o zločinima počinjenim tokom sukoba iz devedesetih, na osnovu sudskih predmeta MKSJ i Mehanizma. PMI finansijski podržava Evropska unija.