Program Mehanizma za informisanje učestvovao u radionici za nastavnike istorije iz Srbije
Predstavnik Programa Mehanizma za informisanje zajednica pogođenih sukobima (PMI) učestvovao je 2. i 3. novembra 2024. u radionici za nastavnike istorije iz Srbije, koja je bila usmerena na uključivanje sudskih arhiva Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (Mehanizam) u školske lekcije o sukobima iz 1990-ih u bivšoj Jugoslaviji. Radionicu, koja je održana u Divčibarama, u Srbiji, organizovalo je Udruženje za društvenu istoriju (UDI EuroClio) iz Srbije u saradnji sa PMI, Evropskim udruženjem nastavnika istorije (EuroClio), i uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).
U radionici je učestvovalo 20 nastavnika iz cele Srbije, koji su imali priliku da saznaju o mogućnostima korišćenja arhiva MKSJ i Mehanizma za potrebe predavanja o složenim istorijskim narativima i razvoj obrazovnih resursa. Učesnici su se upoznali sa drugim tomom Priručnika za edukatore istorije/historije/povijesti, koji su zajedno kreirali MIP i udruženja nastavnika istorije/historije/povijesti iz bivše Jugoslavije, koji predstavlja resurs za planiranje nastave. Događaj na Divčibarama je obeležio niz diskusija o mogućim temama u obrazovanju iz istorije, nakon čega su usledile individualne prezentacije učesnika.
Istraživač PMI Nemanja Stjepanović govorio je o nasleđu MKSJ i Mehanizma, fokusirajući se na sudski utvrđene činjenice i potkrepljujući dokazni materijal. On je učesnicima predstavio Objedinjeni sudski spis Mehanizma i ukazao na njen značaj za nastavu istorije. Pored toga, ukazao je na aktivnosti PMI namenjene mladima, ističući obrazovnu vrednost arhivske građe MKSJ i Mehanizma u unapređenju dubljeg razumevanja sukoba koji su obeležili stvarnost devedesetih godina u bivšoj Jugoslaviji.
Radionica je ujedno predstavljala i dragocenu platformu za razmenu ideja među nastavnicima istorije i metodologija za integrisanje navedenih istorijskih resursa u njihov kurikulum. Diskusije su bile usmerene na značaj tranzicione pravde u obrazovanju i adresirale su izazove s kojima se nastavnici istorije suočavaju prilikom obrade tema povezanih sa sukobima devedesetih.
Obuka nastavnika istorije iz bivše Jugoslavije za korišćenje arhiva MKSJ i Mehanizma deo je šire inicijative PMI. Kroz radionice poput ove, nastavnici istorije ne samo da usavršavaju svoje veštine u istraživanju sudskih arhiva, već i produbljuju razumevanje sukoba iz devedesetih, zločina koji su tada počinjeni i njihovog procesuiranja pred MKSJ i Mehanizmom. Obuka koju su prošli omogućila im je da na utemeljen i činjenično zasnovan način kreiraju časove o nedavnoj prošlosti regiona, koristeći dokumente i sudski utvrđene činjenice iz predmeta MKSJ i Mehanizma.
Cilj PMI je unapređenje znanja i razumevanja građana i zajednica u državama regiona bivše Jugoslavije o zločinima počinjenim tokom sukoba iz devedesetih, na osnovu sudskih predmeta MKSJ i Mehanizma.
PMI finansijski podržava Evropska unija.