Program Mehanizma za informisanje učestvovao u radionici za nastavnike istorije u Hrvatskoj
Program Mehanizma za informisanje zajednica pogođenih sukobima (PMI) učestvovao je 20. jula 2024. godine u radionici za nastavnike istorije iz Hrvatske, koju su u Puli organizovali Sense Centar za tranzicijsku pravdu i Hrvatska udruga nastavnika povijesti (HUNP). Cilj radionice bio je da nastavnicima istorije pomogne u korišćenju sudske arhivske građe Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (Mehanizam). Još konkretnije, razgovaralo se o mogućnostima korištenja Senseovih interaktivnih narativa kao nastavnog sredstva za podučavanje o istoriji ratova iz devedesetih na području bivše Jugoslavije.
U radionici je učestvovalo oko 25 polaznika, uključujući srednjoškolske profesore povijesti iz Hrvatske, partnere PMI iz regiona, kao i predstavnike udruženja profesora istorije iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Srbije.
Koordinatorka PMI Rada Pejić-Sremac otvorila je radionicu online obraćanjem iz Haga, naglašavajući važnost angažmana Sense Centra za tranzicijsku pravdu u očuvanju i korišćenju nasleđa MKSJ i Mehanizma, naročito u pogledu podučavanja istorije. Ona je govorila i o radu PMI sa mladima, opisujući iskustva iz implementacije tog dela programa. Naglasila je važnost korišćenja materijala iz arhiva MKSJ i Mehanizma u obrazovnoj sferi, sa ciljem boljeg razumevanja sukoba iz devedesetih u regionu bivše Jugoslavije.
Radionica je učesnicima obezbedila platformu za razmenu ideja i metodologija za uvrštavanje ovih istorijskih izvora u njihove nastavne planove i programe. Diskusije su se fokusirale na značaj interaktivnih Senseovih narativa o radu MKSJ, ulogu tranzicione pravde u obrazovanju, kao i na izazove sa kojima se suočavaju nastavnici istorije tokom predavanja o sukobima iz devedesetih.
U radionici su, između ostalih, učešće uzeli: Mina Vidaković, direktorka Sense Centra za tranzicijsku pravdu; Igor Jovanović, predsednik HUNP; Mire Mladenovski, predsednik Društva nastavnika istorije Severne Makedonije; i Aleksandar Todosijević, predsednik Udruženja za društvenu istoriju iz Srbije.
Učešće u današnjoj radionici predstavlja deo napora PMI da podrži projekte i događaje koje sprovode udruženja žrtava.
Cilj rada PMI je da unapredi znanje i razumevanje građana i zajednica u državama nastalim raspadom bivše Jugoslavije o zločinima počinjenim u tom regionu tokom sukoba devedesetih, na temelju predmeta vođenih pred MKSJ i Mehanizmom. PMI finansijski podržava Evropska unija.