Program Mehanizma za informisanje učestvovao u webinaru o izazovima u edukaciji na temu tranzicione pravde
Predstavnica Programa Mehanizma za informisanje zajednica pogođenih sukobima (PMI) učestvovala je 7. juna na webinaru pod nazivom „Izazovi u edukaciji na temu tranzicione pravde“. Događaj je organizovalo Udruženje nastavnika istorije Severne Makedonije (ANIM) u saradnji sa Fondom za Zapadni Balkan (WBF) i Evropskim udruženjem nastavnika i profesora istorije (EUROCLIO).
Koordinatorka PMI-ja za rad sa mladima Anisa Sućeska govorila je o nasleđu Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (Mehanizam) i važnosti njihovih arhiva za edukaciju mladih. Ona je takođe ukazala an najvažnija dostignuća MKSJ-a i njegov doprinos procesima tranzicione pravde u regionu bivše Jugoslavije.
Pored gđe Sućeske, na webinaru su govorili i Mirko Klarin, direktor SENSE Centra za tranzicionu pravdu; Carolyn McNanie, predstavnica EUROCLIO-a; i Goran Taleski, trener za izgradnju mira u Mirovnoj akciji i Centru za nenasilnu akciju. Razgovor je moderirao predsednika ANIM-a Mire Mladenovski.
Učesnici su razgovarali o temi tranzicione pravde i njenom mestu u obrazovanju u državama nastalim raspadom bivše Jugoslavije u kontekstu sukoba devedesetih u tom regionu. Raspravljali su i o aktuelnim izazovima koji prate školska predavanja u vezi sa konfliktima, kao i o različitim pristupima da se prepreke prevaziđu.
Gđa Sućeska je u svom izlaganju ukazala da PMI sarađuje sa nastavnicima istorije iz celog regiona i obučava ih kako da koriste arhive MKSJ-a i Mehanizma u školskim predavanjima o sukobima devedesetih. Ona je naglasila važnost regionalnog pristupa u okviru kojeg kroz projektne aktivnosti PMI-ja nastavnici iz celog regiona zajedno razvijaju nastavne materijale zasnovane na činjenicama utvrđenim pred MKSJ-om i Mehanizmom.
Učešće u današnjem webinaru deo je nastojanja PMI-ja da podrži projekte i aktivnosti organizacija civilnog društva koje se bave tranzicionom pravdom u regionu.
Cilj rada PMI-ja je da unapredi znanje i razumevanje građana i zajednica u državama nastalim raspadom bivše Jugoslavije o zločinima počinjenim u tom regionu tokom sukoba 1990-ih, na temelju predmeta vođenih pred MKSJ-om i Mehanizmom. PMI podržavaju Evropska Unija i Ministarstvo spoljnih poslova Švajcarske.