Tužilac Brammertz okončao posjete državama Zapadnog Balkana

Tužilac
The Hague
Kolaž fotografija iz posjeta Tužioca državama Zapadnog Balkana

Glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (Mehanizam) Serge Brammertz, okončao je niz koordiniranih posjeta državama Zapadnog Balkana – Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Crnoj Gori i Srbiji.

Kroz sastanke sa visokim zvaničnicima sve četiri zemlje, događaje kao što su godišnja konferencija regionalnih tužilaca za ratne zločine, medijske nastupe i kontakte s pripadnicima diplomatskog kora, tužilac Brammertz je nastojao skrenuti pažnju na proces ostvarenja pravde za žrtve ratnih zločine. Cilj mu je bio povećati brzinu i potaknuti novu dinamiku, uzimajući u obzir da je prošlo skoro tri decenije od završetka oružanih sukoba u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj. Tužilac Brammertz je također radio na postizanju dogovora i podrške za rješenja koja će pomoći u izazovima regionalne saradnje.

Na kraju ovih posjeta, tužilac Brammertz dao je sljedeću izjavu:

„Zadovoljan sam što sam imao priliku proteklih sedmica sarađivati sa širokim spektrom partnera i učesnika u državama Zapadnog Balkana i razgovarati o tome kako možemo zajedno postići više pravde za veći broj žrtava zločina počinjenih tokom sukoba na prostoru bivše Jugoslavije. Posebno sam zahvalan što su me primili mnogi visoki zvaničnici, uključujući šefove država i vlada, ministre i glavne tužioce.

U svim svojim susretima, moja poruka je bila jasna: još je mnogo posla pred nama. Mnogi počinitelji još uvijek nisu odgovarali za svoja djela, a mnoge žrtve i dalje čekaju pravdu. To ne umanjuje postignute rezultate: kako sam također konstantno objašnjavao, više odgovornosti u procesuiranju ratnih zločina ostvareno je u regionu nego u bilo kojem drugom savremenom sukobu u svojetu. Međutim, proces ostvarivanja pravde mora se nastaviti, a zadatak pred nama ostaje od vitalnog značaja.

Bez izuzetka, odgovor koji sam dobio bio je da nacionalne obaveze prema odgovornosti počinilaca ostaju čvrste. Zemlje regiona prepoznaju svoje odgovornosti i jasno razumiju da je dostizanje pravde važno – za žrtve, za pomirenje i za vladavinu prava. Postignuti su dogovori o konkretnim narednim koracima koji će biti podržani politički i tehnički, uključujući i transfer predmeta koji uključuju nedostupne osumnjičene i optužene iz Bosne i Hercegovine u druge zemlje regiona.

Tužitelji i državni zvaničnici su izvijestili da je pomoć koju pruža Tužilaštvo Mehanizma značajna I daima veliki utjecaj. Traže da se naša saradnja dodatno ojača, prepoznajući razliku koju podrška mog ureda čini u osiguravanju odgovornosti počinilaca ratnih zločina. Mandat koji je Vijeće sigurnosti dalo mom uredu da pomogne našim partnerima konkretan je dokaz kako UN i međunarodna zajednica pomažu državama članicama da ostvare svoje nacionalne prioritete u pogledu pravde za ratne zločine.

Naravno, i dalje postoje mnogi izazovi, i o njima smo imali otvorene i iskrene razgovore. Već nekoliko godina izražavam zabrinutost jer stvari nisu uvijek bile na pravom putu. Broj i tempo suđenja nisu bili u skladu s onim što se očekivalo. Mnogi poznati osumnjičeni i dalje uživaju u atmosferi nekažnjivosti. U nekoliko oblasti sudska saradnja je praktično nepostojeća. A veličanje ratnih zločinaca i negiranje zločina sve više izbija u prvi plan. Nastavit ću dijalog s našim partnerima kako bismo objektivno utvrdili gdje trebamo bolje raditi i koja su rješenja dostupna.

Tokom svojih misija vidio sam znakove prilika za novi pristup. Mnogo je novih lica na odgovornim pozicijama, posebno pripadnika mlađih generacija koji izgledaju manje opterećeni prošlošću. Stari pogledi i načini rada možda više nemaju isti utjecaj, naročito kada je fokus na ostvarenju bolje budućnosti.

Ohrabrio sam sve svoje sugovornike da idu naprijed i riješe preostala pitanja, te ponudio svoju čvrstu podršku. Vjerujem da će u potpunosti ispuniti svoje odgovornosti kako bi se postigla pravda za sve žrtve ratnih zločina počinjenih tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji.

Sljedeće godine obilježit će se tri decenije od završetka sukoba u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj. Žrtve i javnost će se pitati šta se promijenilo u tom periodu i šta mogu očekivati u narednih deset godina. Nadam se da će naša zajednička poruka biti poštovanje prema žrtvama, nastavak posvećenosti pravdi i pozitivni odnosi između zajednica zasnovani na istini i pomirenju.“

Tužilac Brammertz je posjetio Hrvatsku od 1. do 3. septembra i sastao se sa ministrom pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, Damirom Habijanom, i glavnim državnim odvjetnikom Republike Hrvatske, Ivanom Turudićem. Posjetio je Srbiju od 3. do 5. septembra i sastao se s predsjednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem, ministricom pravde, Majom Popović, i v.d. glavnog tužioca za ratne zločine, Dušanom Kneževićem. Tokom posjete Crnoj Gori od 16. do 19. septembra, tužilac Brammertz se sastao s predsjednikom Crne Gore, Jakovom Milatovićem, premijerom Milojkom Spajićem, ministrom vanjskih poslova i potpredsjednikom vlade, Ervinom Ibrahimovićem, ministricom za evropske poslove, Maidom Gorčević, ministrom pravde, Bojanom Božovićem, vrhovnim državnim tužiocem, Miloradom Markovićem, i glavnim specijalnim tužiocem, Vladimirom Novovićem. Također je prisustvovao godišnjoj konferenciji tužilaca za ratne zločine iz regiona Zapadnog Balkana. Konačno, od 23. do 25. septembra tužilac je posjetio Bosnu i Hercegovinu i sastao se s ministrom pravde, Davorom Bunozom, v.d. predsjednice Suda BiH, Minkom Kreho, glavnim tužiocem Tužilaštva BiH, Milankom Kajganićem, kao i predstavnicima žrtava iz sve tri etničke zajednice i članovima Visokog sudskog i tužilačkog vijeća.