Učešće Programa Mehanizma za informisanje na webinaru o korišćenju arhiva MKSJ i Mehanizma u obrazovanju
Program Mehanizma za informisanje zajednica pogođenih sukobima (PMI) učestvovao je 2. decembra 2023. na webinaru za nastavnike istorije iz Hrvatske, održanom u okviru serije radionica pod nazivom „Korišćenje SENSE interaktivnih narativa kao dopune ’Priručniku za edukatore istorije/historije/povijesti: O korištenju arhive MKSJ i Mehanizma“. Seriju radionica organizuje SENSE – Centar za tranzicijsku pravdu (SENSE) u saradnji sa sa Hrvatskom udrugom nastavnika povijesti (HUNP) i Evropskim udruženjem nastavnika i profesora istorije (EuroClio).
Tokom webinara, koordinatorka PMI za rad sa mladima Anisa Sućeska govorila je o nasleđu Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (Mehanizam) i važnosti njihovih arhiva za buduće generacije. Ona je istakla važnost upotrebe SENSE i PMI video i dokumentarnih sadržaja u obrazovanju, a takođe je naglasila važnost saradnje koju održavaju PMI, EuroClio i udruženja nastavnika istorije iz čitavog regiona bivše Jugoslavije.
Do danas je kroz 50 radionica koje je PMI organizovao u saradnji sa EuroClio mrežom prošlo više od više 600 nastavnika istorije. Posle obuke, preko 70% nastavnika je već primenilo svoje znanje u učionicama, kreirajući preko 350 nastavnih materijala koji će se koristiti kao dodatni resursi u nastavi o sukobima iz 1990-ih u bivšoj Jugoslaviji.
Da bi dokumentovali ovaj rad, predstavnici udruženja nastavnika istorije i EuroClia, zajedno sa timom PMI, kreirali su „Priručnik za edukatore istorije/historije/povijesti: O korištenju arhive MKSJ i Mehanizma“ (Priručnik), koji je objavljen ranije ove godine. Tokom webinara, nastavnicima istorije iz Hrvatske autori su predstavili dva poglavlja Priručnika – „Nasleđe MKSJ i nastava istorije“ i „Migracije i ratni sukobi“.
Predavači na na webinaru bili su: Igor Jovanović, predsednik HUNP; Mire Mladenovski, predsednik Društva nastavnika istorije Severne Makedonije; i Mina Vidaković, direktorka SENSE. Diskusije su se fokusirale na važnost SENSE interaktivnih narativa, značaj tranzicione pravde u obrazovanju i izazove sa kojima se suočavaju nastavnici istorije u nastavi o sukobima iz 1990-ih.
Učešće predstavnika PMI na webinaru deo je nastojanja da se podrže projekti i aktivnosti organizacija civilnog društva koje se bave tranzicionom pravdom u regionu bivše Jugoslavije.
Cilj rada PMI je da unapredi znanje i razumevanje građana i zajednica u državama nastalim raspadom Jugoslavije o zločinima počinjenim u tom regionu tokom sukoba 1990-ih, na osnovu predmeta vođenih pred MKSJ i Mehanizmom. PMI finansijski podržava Evropska unija.