Završen četvrti ciklus Regionalnog programa univerzitetskih video predavanja Mehanizma
Četvrti ciklus Regionalnog programa univerzitetskih video predavanja Mehanizma (Program) okončan je danas predavanjem predstavnika Službe za podršku i zaštitu svedoka (SPZS) Mehanizmovog haškog ogranka. Predstavnici SPZS -a govorili su o vrstama pomoći i podrške koju pružaju žrtvama i svedocima koji su doprineli suđenjima pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za krivične sudove (MRMKS).
Program pod nazivom “Međunarodno pravo i činjenice utvrđene pred MKSJ-om” sprovodi Program Mehanizma za informisanje zajednica pogođenih sukobima (PMI). Program okuplja studente postdiplomce sa 13 pravnih fakulteta i jednog fakulteta političkih nauka iz regiona bivše Jugoslavije sa ciljem pokretanja dijaloga o nedavnoj prošlosti tog područja, ulozi MKSJ-a i načelima međunarodnog krivičnog i humanitarnog prava.
Poput prethodnih ciklusa Programa, četvrti ciklus se sastojao od niza predavanja održanih u periodu od šest meseci, tokom kojih su studenti imali priliku da o temi nasleđa i sudske prakse MKSJ-a prate izlaganja pravnih stručnjaka, uključujući najviše zvaničnike, sudije i osoblje Mehanizma.
Predsednica Mehanizma, sutkinja Graciela Gatti Santana, otvorila je četvrti ciklus Programa u oktobru 2022. godine predavanjem o osnivanju i nadležnostima MKSJ-a. Drugo predavanje u okviru ciklusa, održao je sudija Mehanizma, nekada i sudija MKSJ-a, Alphons Orie, koji je govorio o ulozi sudija pred MKSJ-om.
Predavanje je takođe održao i sekretar Mehanizma, gospodin Abubacarr Tambadou. Njegovo predavanje odnosilo se na ulogu i funkcije Mehanizma.
Tokom četvrtog cilkusa Programa, predavanja su održali i sledeći zaposlenici Mehanizma:
- Laurel Baig, viša pravna zastupnica za žalbe u Tužilaštvu, održala je predavanje o radu i nadležnostima Tužilaštva;
- Emiliya Viktorova, pravna službenica u Odseku za pravnu pomoć Veća, govorila je studentima o doprinosu MKSJ-a i Mehanizma razvoju međunarodnog prava;
- Christopher Lentz, pravni službenik u Uredu predsednice Mehanizma. Njegovo predavanje odnosilo se na koncept udruženog zločinačkog poduhvata u pravnoj praksi MKSJ-a.
- Sarah Melikian, pravna saradnica u Tužilaštvu, govorila je o razaranju kulturnog nasleđa u ratu;
- Anisa Sućeska, koordinatorka za rad s mladima u okviru PMI-a, predstavila je studentima bazu podataka sa sudskim spisima Mehanizma, kao i načine pristupa i korišćenja arhivskog dokaznog materijala; i
- Rada Pejić-Sremac, koordinatorka PMI-ja, govorila je o značaju outreach programa MKSJ-a i Mehanizma.
Predavanja u okviru četvrtog ciklusa Programa održali su još:
- Marie O'Leary, predsednica Udruženja branilaca koji postupaju pred međunarodnim sudovima i tribunalima, govorila je o zaštiti prava optuženih i njihovom pravu na samozastupanje;
- Gregory Townsend, profesor prava i bivši zaposlenik MKSJ-a, govorio je o ulozi MKSJ-a u krivičnom gonjenju odgovornih za seksualno nasilje počinjeno u ratu;
- Ivan Jovanović, ekspert za međunarodno pravo Programa Ujedinjenih nacija za razvoj, koji je održao predavanje o ulozi MKSJ-a i Mehanizma u procesuiranju ratnih zločina pred domaćim pravosuđima u državama nastalim raspadom bivše Jugoslavije; i
- Goran Šimić, profesor krivičnog prava i dekan Pravnog fakulteta Sveučilišta/Univerziteta “Vitez”, koji je govorio o važnosti i izazovima tranzicione pravde.
Program univerzitetskih video predavanja Mehanizma deo je šireg PMI-a, koji podržava Evropska unija.
Cilj rada PMI-a je doprinos podizanju svesti građana i znanja unutar lokalnih zajednica o sukobima u bivšoj Jugoslaviji 1990-ih godina na osnovu sudskih predmeta MKSJ-a i Mehanizma.