Tužilac Serge Brammertz obratio se Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija
Tužilac Tužilaštva Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS) Serge Brammertz danas se obratio Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija (SBUN).
Započeo je iznošenjem ažuriranih podataka u vezi sa ograničenim brojem suđenja i žalbenih postupaka koji su u toku u nadležnosti Mehanizma, a to su žalbeni postupci u predmetima Karadžić i Mladić, ponovno suđenje u predmetu Stanišić i Simatović i pretpretresni postupak u predmetu u vezi s nepoštivanjem suda Turinabo i drugi. U vezi s drugostepenom presudom u predmetu Karadžić, kojom su potvrđene osuđujuće presude izrečene Karadžiću na suđenju i povećana izrečena kazna na kaznu doživotnog zatvora, tužilac Brammertz je rekao: “Ovaj predmet je snažan pokazatelj o tome da, kada međunarodna zajednica ostane odlučna, pravda može i hoće prevladati”.
Tužilac je zatim izvijestio Savjet bezbjednosti o statusu potrage za preostalih osam bjegunaca koje je optužio Međunarodni krivični sud za Ruandu. On je obavijestio Savjet bezbjednosti da je Tužilaštvo tokom izvještajnog perioda došlo do vjerodostojne informacije o trenutnom boravištu više bjegunaca i u skladu s tim se obratilo jednom broju država kako bi zatražilo njihovu saradnju. On je napomenuo, međutim, da postoji niz pitanja u pogledu saradnje država koja su negativno uticala na napore Tužilaštva da obezbijedi hapšenja. Tužilac Brammertz je naglasio: “Ove godine obilježena je 25. godišnjica genocida u Ruandi. Vrijeme je da preostali bjegunci koje je optužio MKSR budu privedeni pravdi. Žrtve na to čekaju već isuviše dugo”.
U vezi s nastojanjima na državnom nivou u Ruandi i bivšoj Jugoslaviji da se postigne više pravde za više žrtava, tužilac je napomenuo da ruandske vlasti i dalje tragaju za više od 500 bjegunaca, dok državni sudovi u bivšoj Jugoslaviji moraju procesuirati još hiljade predmeta. Napominjući da je Tužilaštvo prošle godine primilo 333 zahtjeva za pomoć u dostavljanju dokaza, više nego ikada ranije, tužilac Brammertz je objasnio: “Naši partneri na državnim nivoima jednoglasni su da im je potrebno više podrške, pomoći i savjeta u cilju uspješne implementacije nacionalnih strategija u vezi s ratnim zločinima”. U vezi s regionalnom pravosudnom saradnjom u bivšoj Jugoslaviji, koja se kreće u pogrešnom pravcu nekoliko posljednjih godina, tužilac je rekao: “Sa zadovoljstvom izvještavam da su se, uz podršku Tužilaštva, na nedavnoj konferenciji u Beogradu glavni tužioci iz regiona saglasili o prosljeđivanju konkretnih predmeta koji se tiču zvaničnika srednjeg ranga iz zemalja u kojima su zločini počinjeni u zemlje u kojima sada žive osumnjičeni. Oni su dalje zatražili od Tužilaštva da pomogne ovaj proces”.
Na kraju, tužilac Brammertz ponovo je obavijestio Savjet bezbjednosti o kontinuiranoj glorifikaciji ratnih zločinaca i negiranju zločina u Ruandi i bivšoj Jugoslaviji. U vezi s Ruandom, tužilac je rekao: “Neprihvatljiva su nastojanja da se minimiziraju razmjere smrti i uništavanja, ili ukaže na druge faktore kako bi se odvratila pažnja od činjenica genocida”. U vezi s bivšom Jugoslavijom, tužilac Brammertz je naglasio da “negiranje uzrokuje duboku bol žrtava” i da “glorifikacija kažnjava mlade” time što ih “razdvaja, umjesto da ih okupi zajedno”. On je zaključio: “Međunarodna zajednica iznevjerila je žrtve u Ruandi i bivšoj Jugoslaviji ostavši po strani kada su bili činjeni zločini. Ne smijemo ih ponovo iznevjeriti sada time što nećemo dići glas protiv negiranja i glorifikacije”.