Tužilac Serge Brammertz se obratio Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija

Tužilac
Arusha, Haag
Prosecutor at UNSC

Serge Brammertz, tužitelj Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (Mehanizam), obratio se danas Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija u vezi s radom Tužilaštva.

Tužitelj Brammertz je započeo s obavještavanjem Savjeta o statusu finalnih pitanja koja su u toku pred Mehanizmom, uključujući postupak preispitivanja u predmetu Ntakirutimana, predmet Kayishema, predmet Kabuga, i predmet za nepoštivanje suda Šešelj i drugi.

U vezi sa nedavnom odlukom Žalbenog vijeća da odbije zahtjev Gerarda Ntakirutimane za osporavanje izrečene osuđujuće presude, Tužilac je primijetio da su u ovom predmetu, kao i u nedavnom postupku preispitivanja u predmetu Ngirabatware, postojali čvrsti dokazi da je na svjedoke vršen uticaj kako bi oni izmijenili svoje prethodne iskaze. Tužilac Brammertz je izjavio, “Moje Tužilaštvo će nastaviti da štiti integritet prethodnih presuda vršenjem istraga o navodnim promjenama iskaza kako bismo utvrdili da li je na svjedoke vršen nedozvoljeni uticaj. Postupak preispitivanja ne može biti dozvola osuđenim licima da mijenjaju prošlost i brišu svoje zločine koristeći lažne dokaze.”

U vezi sa predmetom Kayishema, Tužilac je obavijestio Savjet da se Fulgence Kayishema i dalje nalazi u Južnoj Africi, gdje osporava svoje prebacivanje u nadležnost Mehanizma u Aruši, i nakon toga u Ruandu gdje će mu se suditi. Tužilac je objasnio da “okončanje ove stvari zavisi od toga da li će Južna Afrika ispuniti svoju međunarodnu obavezu i izručiti Kayishemu Mehanizmu.”

Tužilac se zatim osvrnuo na zajednički projekat Tužilaštva i Međunarodnog komiteta Crvenog krsta (MKCK) u cilju podrške potrazi za osobama nestalim u sukobima u bivšoj Jugoslaviji. Ovaj zajednički projekat je započet u oktobru 2018. godine. Tokom izvještajnog perioda, Tužilaštvo je privelo kraju svoje primarne zadatke. U posljednjih šest godina, Tužilaštvo je vršilo pretrage u svojoj kolekciji dokaznog materijala u cilju pronalaženja informacija u vezi sa 12,000 nestalih osoba, i sa MKCK-om podijelilo oko 500,000 stranica dokaznog materijala, kao i veliki broj fotografija i audio i video snimaka. Tužilac je naglasio da je potraga za nestalim osobama humanitarni imperativ i naveo da bi zajednički projekat Tužilaštva i MKCK “trebalo da posluži kao primjer istražiteljima i tužiocima kako, čak i kada su njihovi premeti završeni, mogu ponovo da upotrijebe dokazni materijal koji su sakupili kako bi pružili trajnu podršku u potrazi za nestalim osobama.”

Na kraju je Tužilac Brammertz informisao Savjet o aktivnostima Tužilaštva u pogledu pružanja pomoći državnim organima vlasti koji nastavljaju proces utvrđivanja odgovornosti za zločine počinjene u Ruandi i u bivšoj Jugoslaviji.

I premda su značajni rezultati već postignuti, ostaje još posla koji mora biti urađen. U Ruandi ima više od hiljadu počinilaca genocida u bjekstvu koji moraju biti pronađeni. U bivšoj Jugoslaviji, istraga za nekoliko hiljada osumnjičenih tek treba da bude sprovedena, i tamo gdje je to potrebno, oni trebaju biti krivično procesuirani, uključujući pet stotina osumnjičenih čiji predmeti trebaju biti proslijeđeni iz Bosne i Hercegovine drugim državama u regionu. Isto tako, treće zemlje nastavljaju da sprovode politiku “nema sigurnog utočišta” kako bi omogućile isporučenje i krivično gonjenje osumnjičenih za ratne zločine i počinioca genocida.

Tužilaštvo pruža dragocjenu podršku ovim naporima. Kao što je tužilac Brammertz naveo, “Jasno je da je i danas državama članicama potrebna naša pomoć u istoj mjeri kao i prije. Tokom 2024. godine, moje Tužilaštvo je primilo više od 400 zahtjeva za pomoć, što je jedan od najvećih brojeva primljenih zahtjeva tokom jedne godine.”

Tužilac je Savjetu iznio primjere načina na koje Tužilaštvo daje podršku nacionalnim partnerima da dostignu veći nivo utvrđivanja odgovornosti.

Tužilaštvo je nedavno pružilo podršku vlastima Ruande u jednoj bitnoj istrazi, što je podrazumijevalo i zajednički rad na pripremanju kompleksnog plana istrage koji je na kraju doveo do pribavljanja izuzetno relevantnih dokaza. Tužilaštvo također radi i na važnim dosijeima vezanim za pronalaženje bjegunaca koji trideset godina izbjegavaju odgovornost.

Isto tako, Crna Gora je tražila značajno ojačanje saradnje sa Tužilaštvom u cilju pružanja podrške njihovim istragama i procesuiranju ratnih zločina. Putem zajedničke radne grupe koju smo uspostavili krajem prošle godine, Tužilaštvo je pružilo opsežnu pomoć u istragama vezanim za jako bitan predmet. Tužilaštvo je takođe pružilo i pomoć u pripremi optužnice u jednom drugom slučaju.

Konačno, Tužilaštvo intenzivno radi sa drugim državama članicama koje istražuju i procesuiraju ove zločine. To uključuje skoro trećinu trenutnih članica Vijeća sigurnosti, a posebno francuski Parquet National Antiterroriste, Zapovjedništvo za borbu protiv terorizma Metropolitanske policije Velike Britanije, Pravni odjel za prekršioce ljudskih prava Imigracijske i carinske uprave SAD-a i Odjel Entraide judiciaire, Terrorisme, Droit pénal international Federalne policije Švicarske. U radu sa svim ovim partnerima, Tužilaštvo aktivno pomaže u njihovim tekućim istragama dajući im dokazni materijal i savjete vezane za veliki broj tema.

Kao što je tužilac Brammertz objasnio Savjetu, “Vrijeme prolazi. Ali to je razlog da radimo još više i povećamo brzinu istraga, a ne da ih privodimo kraju. Svi naši partneri nas informišu da i dalje imaju veliki broj slučajeva za procesuiranje, te da rade maksimalnom brzinom. I stoga od mog Tužilaštva traže povećanje pomoći koju pružamo i ojačavanje naše saradnje sa njihovim tužiocima.”

Na kraju je tužilac Brammertz pozdravio aktivno razmatranje Savjeta bezbjednosti o budućnosti Mehanizma, za koga je namjera uvijek bila da bude privremena institucija. U tom pogledu je istaknuo “Kao što indikatori obima našeg posla nedvosmisleno pokazuju, mi pružamo suštinsku podršku državama članicama koja ima značajan uticaj. To je pozitivan znak i potvrda da su pravosudni procesi na pravom putu. Ovakav napredak bi trebalo očuvati i podržati. A to je i naša zajednička odgovornost prema žrtvama i preživjelima, koji i dalje od Ujedinjenih nacija očekuju da pruže podršku pravosudnim procesima.”